Rancangan Mengajar Harian Kajian Tempatan Tahun 5
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Tahun : 5 Kuning
Bil. Murid : 35 Orang
Tarikh : 19 September 2011
Masa : 10.40pagi – 11.40 pagi ( 60 minit )
Tema : Sejarah Negara Kita
Topik : Kegemilangan Melaka
Subtopik : Pusat Perdagangan
Hasil pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran ini, murid akan dapat :
1. Menerangkan Melaka sebagai pusat perdagangan.
2. Menceritakan aktiviti perniagaan di Melaka.
Objektif pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat :
1. Menerangkan Melaka sebagai pusat perdagangan dengan menyenaraikan pedagang
yang berdagang di Melaka.
2. Menceritakan aktiviti perniagaan di Melaka melalui aktiviti menyenaraikan barang
yang diperdagangkan serta membuat pembentangan.
3. Mengkategorikan barang – barang yang diperdagangkan di Melaka mengikut Negara
yang terlibat.
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mempelajari mengenai kegemilangan
Melaka pada sesi pengajaran sebelum ini.
Nilai–nilai murni : Bekerjasama, berani
Unsur patriotisme : Berbangga dengan Kesultanan Melayu Melaka sebagai pusat
perdagangan
Bahan bantu mengajar :
Peta Asia Tenggara, lembaran kerja cCari perkataan tersembunyi, kad perkataan nama Negara, bunga cengkih, buah pala, lada hitam, gambar barang dagangan, sampul surat berwarna dan skrip lakonan.
KBKK : Menjana idea, menyelesaikan masalah
Pembelajaran Koperatif : Perbincangan (Sumbangsaran) , main peranan
Langkah / Masa | Isi Pelajaran | Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran | Catatan |
Set Induksi (± 6 minit ) | Lakonan untuk mengatikan dengan topik pembelajaran pada hari ini. | 1.Guru meminta lima orang murid untuk melakonkan aktiviti perniagaan. 2.Guru memberikan skrip lakonan kepada lima orang murid tersebut. 3.Guru meminta murid-murid lain menonton lakonan tersebut dan seterusnya mengemukakan soalan. Soalan : a)Apakah aktiviti yang sedang berlaku? b)Di manakah berlaku banyak aktiviti jual beli barang? 4.Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pelajaran hari ini iaitu Melaka sebagai pusat perdagangan.
| BBM : Skrip Lakonan
Nilai murni: Menghargai
KBKK : Menjana idea
Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal Kinestatik
|
Langkah 1 (± 8 minit ) | Menerangkan Kegemilangan Melaka sebagai pusat perdagangan kepada murid-murid | 1.Guru mempersembahkan pengajaran Kegemilangan Melaka melalui Ms Power Point. 2.Guru memberi penjelasan tentang keadaan Kegemilangan Melaka sebagai pusat perdagangan kepada murid-murid. 3.Murid-murid menonton Ms Power Point dan mendengar penerangan daripada guru dengan teliti.
| Kaedah: Membuat penerangan, Bersoal jawab
Nilai murni: Keyakinan
BBM : Ms Power Point, komputer, projektor LCD
KBKK: Menyelesaikan masalah Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik
|
Langkah 2 (±10 minit ) | Aktiviti kumpulan : Murid-murid berbincang dalam kumpulan untuk mendapatkan jawapan.
| 1.Murid-murid dibahagikan kepada 7 kumpulan. 2.Secara berkumpulan, guru mengedarkan peta Asia Tenggara kosong kepada setiap ahli kumpulan dan kad perkataan yang mengandungi nama-nama Negara yang berdagang ke Melaka. 3.Guru memberikan arahan kepada para pelajar. 4.Pelajar dikehendaki memadankan kad perkataan tersebut dengan peta yang telah disediakan. 5.Guru membuat perbincangan mengenai hasil kerja murid-murid. 6.Guru memberi penerangan mengenai Melaka sebagai pusat perdagangan.
| BBM : Peta kosong untuk setiap kumpulan, kad perkataan nama Negara. Nilai murni: Bekerjasama
KBKK : Menjana Idea, menyelesakaikan Masalah
Kecerdasan Pelbagai : Visual-spatial, Interpersonal |
Langkah 3 (±12 minit ) | Demonstrasi | 1.Di dalam kumpulan masing-masing, guru membahagikan sampul surat berwarna. 2.Dengan arahan guru, ketua kumpulan dikehendaki membuka sampul tersebut dan membaca tugasan yang diberikan kepada ahli kumpulan masing-masing. 3.Murid-murid dikehendaki menyenaraikan nama-nama barang yang diperdagangkan mengikut tugasan yang diberikan melalui sampul surat tersebut. 4.Selesai melengkapkan tugasan yang diberi, wakil daripada setiap kumpulan dikehendaki membuat pembentangan di hadapan kelas mengenai hasil dapatan yang diperolehi. 5.Guru memberikan penerangan mengenai hasil pembentangan yang telah diberikan dan membetulkan sekiranya berlaku kesilapan.
| BBM : Sampul surat berwarna.
Nilai Murni : Bekerjasama, berani
KBKK :: Menyelesaikan masalah
Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, verbal - linguistik |
Langkah 4 (±15 minit ) | Aktiviti memadankan gambar-gambar barang dagangan dengan peta yang telah disediakan.
| 1.Guru meletakkan gambar-gambar barang dagangan di hadapan bersama dengan buah pala, bunga cengkih dan lada hitam. 2.Wakil setiap kumpulan dikehendaki mengambil gambar-gambar dan barang dagangan berdasarkan barang yang telah mereka senaraikan pada aktiviti sebelum ini. 3.Murid-murid dikehendaki menampal gambar-gambar tersebut pada peta yang telah disediakan. 4.Selesai melengkapkan peta tersebut dengan gambar barang dagangan, guru dan murid-murid berbincang mengenai hasil tugasan yang diberikan.
| BBM : Gambar barang dagangan, bunga cengkih, buah pala, lada hitam, peta
Nilai murni : Bekerjasama
KBKK : Menjana idea, mengklasifikasi
Kecerdasan Pelbagai : Visual spatial
|
Penutup (±9 minit ) | Membuat rumusan | 1.Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid-murid. 2.Murid-murid dikehendaki melengkapkan lembaran kerja tersebut di rumah masing-masing. 3.Secara rawak, murid dikehendaki membuat rumusan mengenai topik pada hari ini. | BBM : Lembaran kerja Nilai murni: Menghargai
Unsur patriotisme.
Berbangga dengan Kesultanan Melayu Melaka sebagai pusat perdagangan.
KBKK : Menyelesaikan Masalah
Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal
|